Lokaal opvanginitiatief (LOI)
Sinds juni 2000 is OCMW Waasmunster gestart met materiële opvang voor asielzoekers. Dit houdt in dat het OCMW zorgt voor onderdak, medische verzorging, voeding en begeleiding voor gezinnen die vanuit het Ministerie van Binnenlandse Zaken - Dienst Vreemdelingenzaken aan het OCMW worden toegewezen.
Het OCMW van Waasmunster vult dit concreet in door te voorzien in huisvesting voor 5 gezinnen of in totaal 22 personen verspreid over verschillende woningen in de gemeente.
Het OCMW geeft de voorkeur aan kleinschalige opvang.
Sedert de start in juni 2000 verloopt de werking op een vlotte manier.
Mensen die in het LOI verblijven, zijn verantwoordelijk voor hun eigen huishouden. Ze gaan naar de winkel, doen de was, zijn verantwoordelijk voor het onderhoud van hun woning, zorgen voor de kinderen, enz. Kledij en ander materiaal wordt verzameld in het OCMW, aangekocht bij een tweedehandswinkel of andere budgetvriendelijke winkel.
De kinderen lopen school in Waasmunster of Sint-Niklaas, of een andere buurgemeente. Volwassenen worden doorverwezen voor taallessen of een VDAB-cursus. Mensen die in het opvanginitiatief verblijven kunnen nog geen arbeidsvergunning krijgen. Daarom worden ze indien ze dit wensen en al voldoende Nederlands kunnen, ondersteund om een beroepsgeoriënteerde opleiding te volgen.
Vrijwilligers begeleiden de praatgroep (conversaties in het Nederlands) en
huistaakbegeleiding.
Om de communicatie te vergemakkelijken wordt beroep gedaan op vertalers en
tolken. Indien nodig verwijzen we mensen door naar plaatselijke huisartsen.
De maatschappelijk werkers, Katrien Vloebergh en Hilde Jansegers zorgen voor de nodige begeleiding (psycho-sociaal, procedure,doorverwijzingen,…). Voor praktische zaken (vervoer, aankopen) doen we een beroep op de Bode van het Sociaal Huis.
De integrale kostprijs van het verblijf wordt aan het OCMW terugbetaald door de federale overheid volgens een forfait per dag dat bv. ook voor het Rode Kruis geldt. Voor deze vorm van opvang is geen bijdrage van de gemeente nodig.
De gezinnen die in het opvanginitiatief leven, krijgen geen financiële steun. Aankopen gebeuren met een vastgesteld week- of maandbudget. Enkel het zakgeld kan men naar eigen goeddunken besteden.
Mensen die in het opvanginitiatief verblijven, kunnen nog geen arbeidsvergunning krijgen, bieden wij hen de mogelijkheid tot het uitvoeren van klussen in de woningen van het opvanginitaitief of het OCMW. Dit geldt niet als alternatief voor werk omdat het beperkt blijft, maar het is wel een manier om de vrije tijd op te vullen met zinvolle activiteit.
Van de gezinnen die in het opvanginitiatief verblijven, is de asielaanvraag in onderzoek bij het Commissariaat-Generaal voor de Vluchtelingen en de Staatlozen. Hoelang dit duurt, is niet op voorhand te bepalen. Zolang de procedure lopende is, hebben ze recht op materiële opvang. Pas indien er een erkenning als politiek vluchteling is of desgevallend een beslissing tot subsidiare bescherming of regularisatie, hebben mensen recht op financiële steun en mogen ze zich vestigen in een gemeente of stad naar keuze. Ze kunnen dan pas ook een arbeidskaart aanvragen en zich als werkzoekende inschrijven bij de VDAB.
Indien zij een definitieve negatieve beslissing krijgen, moeten zij het LOI binnen de vooropgestelde termijnen verlaten. Men kan intekenen voor vrijwillige terugkeer naar het thuisland of een buurland ,via IOM (de Internationale Organisatie voor Migratie).
Sociaal Huis
| Molenstraat 41 |
| 9250 Waasmunster |
| T 052 251 300 |
| F 052 251 389 |
| Mail ons |




